Pokoje Gościnne w Pieninach

 

Gmina Krościenko nad Dunajcem

Pieniny to jeden z najbardziej uroczych zakątków w naszym Kraju. Tutaj, na tak małej powierzchni  można podziwiać największe osobliwości polskiego krajobrazu. Tereny obejmujące Pieniny prawie w całości objęte są ochroną – Stworzono tutaj Pieniński Park Narodowy. Pieniny zwane są parkiem dwóch narodów Polski i Słowacji. Zbudowane są z wapieni jurajskich i kredowych, duża odporność wapieni spowodowała wypreparowanie ich z osłony fliszowej i powstanie grzbietów z licznymi formami skalnymi o strzelistych kształtach. Pieniny cechują się wyjątkowym bogactwem gatunków i zespołów roślinnych, związanym m.in. z rozmaitością siedlisk i przetrwaniem tu wielu roślin - reliktów z okresów trzeciorzędu i plejstocenu. W parku wytyczono kilkadziesiąt kilometrów szlaków turystycznych, jednym z najpiękniejszych jest „Sokola Perć”  wiodąca ze Szczawnicy na Trzy Korony, a obejmująca najbardziej malownicze rejony Pienin - Sokolicę,  Kazalnicę i  Zamkową Górę. Na Trzech Koronach znajduje się punkt widokowy skąd rozpościera się panorama na Tatry Słowackie. W dole widać Sromowce Niżne, Czerwony Klasztor po Słowackiej stronie i wijący się między nimi Dunajec oddzielający na odcinku 21 kilometrów Polskę i Słowację. Pieniński Park Narodowy można też oglądać z łodzi flisackiej. Łodzie flisackie przepływają przez najbardziej znany przełom Europy - Przełom Dunajca. Jest to 18 kilometrowa trasa. Rozpoczyna się W Sromowcach, kończy w Szczawnicy.

 

   
Zamek w Czorsztynie

ZAMEK CZORSZTYŃSKI

Na wysokiej górze na lewym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego wznoszą się ruiny królewskiego zamku  Analiza najstarszych tekstów oraz prace archeologiczne prowadzone na zamkowej górze datują powstanie obronnego grodu na drugą połowę XIII wieku. Zamek wzniesiony został na szlaku handlowym z Krakowa do Budy i stanowił zaporę dla postępów kolonizacji węgierskiej sięgającej prawego brzegu Dunajca. Do naszych czasów z górskiej fortecy pozostały jedynie malownicze postrzępione ruiny wzniesione z miejscowego kamienia przeglądające się w wodach utworzonego jeziora.


Zamek w Niedzicy

ZAMEK NIEDZICKI

W latach 1320-1330 landgrafowie spiscy z rodu Berzevicsych zbudowali zamek zwany Dunajecz, mający strzec traktu handlowego łączącego Węgry z Polską. Z zamkiem w Niedzicy los obszedł się łaskawie i do dzisiejszych czasów pozostał w nienaruszonym stanie.  Obecnie właścicielem Zamku jest Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Znajduje się tam Dom Pracy Twórczej, w którym wydzielono miejsce na restaurację i mały hotelik. Górne piętra Zamku to część muzealna. 


Spływ Dunajcem - Pieniny  SPŁYW DUNAJCEM

Najbardziej znaną atrakcją turystyczną Pienin jest 18 kilometrowy spływ tratwami przełomem Dunajca. Trasa spływu wiedzie najbardziej malowniczymi terenami Pienińskiego Parku Narodowego. Rozpoczyna się W Sromowcach Niżnych, kończy w Szczawnicy lub Krościenku.  Przełom Dunajca uważany za jeden z najpiękniejszych zakątków nie tylko w Polsce, stanowi pomnik przyrody o światowym znaczeniu.. Dunajec płynie w głębokim, wyżłobionym przez siebie skalnym wąwozie Powstanie Przełomu jest przedmiotem sporów wielu naukowców. Najciekawsze są jednak podania ludowe na ten temat. Jedna z legend głosi, że ujście Dunajcowi wyrąbał mieczem król Bolesław Chrobry


Trzy Korony Pieniny  TRZY KORONY

Trzy Korony to najwyższy masyw górski w Pieninach, posiada pięć wierzchołków, z których najwyższe to: Okrąglica (982 m n.p.m.), Płaska Skała (950 m) i Pańska Skała (920 m). Zbudowany jest z odpornych wapieni rogowcowych. Stoki porośnięte są lasem i pocięte głębokimi dolinami potoków np. Wąwóz Sobczański. Trzy korony to najpopularniejszy punkt widokowy w Pieninach. Najpiękniejsza  panorama na dolinę Dunajca. Dojście szlakami turystycznymi z Czorsztyna, Sromowiec, Krościenka.


Jezioro Czorsztyńskie

JEZIORO CZORSZTYŃSKIE

Jezioro Czorsztyńskie ma 12 kilometrów długości i około kilometra szerokości. Powstało na skutek spiętrzenia wód Dunajca poprzez wybudowaną w Niedzicy elektrownię wodną. Umożliwia aktywny wypoczynek na rowerach wodnych i kajakach, jest też rajem dla wędkarzy. Nad jeziorem górują zamki w Czorsztynie i Niedzicy, między którymi można przeprawić się kursującymi tu łodziami. Jezioro rozdziela dwa regiony turystyczne - Spisz i Pieniny. Najważniejsze miejscowości turystyczne to Czorsztyn i Kluszkowce po stronie Pienin oraz Niedzica po stronie Spiskiej. 


Skansen Pieniński

SKANSEN CZORSZTYŃSKI

Osada Turystyczna CZORSZTYN składająca się z 9 zabytkowych drewnianych pensjonatów i willi, 11 wiejskich chałup i budynków gospodarskich oraz 11 kamiennych piwniczek z drewnianym lamusami nad nimi, to unikalny kompleks obiektów z dawnych Maniów, Kluszkowiec i Czorsztyna, pochodzących z XIX i początku XX wieku. Przeniesione przed zalaniem Jeziora Czorsztyńskiego zostały odbudowane w najpiękniejszym krajobrazowo punkcie jeziora - półwyspie Stylchyn. W dawnej zagrodzie Jana Królczyka, czynne jest muzeum regionalne. 


Statki wycieczkowe na Jeziorze Czorsztyńskim

REJSY WIDOKOWE

Statki wycieczkowe. Rejs po jeziorze trwa około 50 minut (statek wypływa o pełnej godzinie) a na pokładzie mieści się około 50 osób. Podczas spaceru na wodzie można podziwiać góry, ruiny zamku czorsztyńskiego, skansen czorsztyński. Doświadczony przewodnik opowiada o historii regionu i o legendach związanych z okolicznymi zabytkami. Przystań znajduje się w Niedzicy pod zamkiem na Terenie Rekreacyjnym Zamajerz.


Wyciągi Narciarskie w Pieninach

STOKI NARCIARSKIE

Wyciągi narciarskie w Pieninach to:

- Kolej krzesełkowa Palenica w Szczawnicy
- Wyciąg orczykowy w Jaworkach
- Stacja Narciarska Stajkowa w Krościenku < zobacz >
- Stacja narciarska Czorsztyn-Ski w Kluszkowcach < zobacz >
- Stacja narciarska Polana Sosny w Niedzicy < zobacz >


Informacje pobrane ze strony www.Pieniny.net 

Zamek w Czorsztynie


.:: Pokoje w Pieninach | Oferta | Zdjęcia | Atrakcje w Pieninach | Krościenko nad Dunajcem | Kontakt i Położenie ::.

 

Krościenko nad Dunajcem woj. Małopolskie - Pieniny


Pokoje Gościnne

Lucyna i Wiesław Kania

 ul. Zdrojowa 10 
34-450 Krościenko nad Dunajcem

tel./fax. 0 18 262 17 17
GSM  694 473 785

 

Strona znajdujące się na stronach serwisu Agrowczasy.com. 
Kopiowanie i wykorzystywanie bez zgody właściciela strony zabronione.

Copyright © 2000-2012 Agrowczasy.com

> Podhale <> Pieniny noclegi < > Tatry noclegi < > Góry Świętokrzyskie noclegi < > Beskid Sądecki <